I. Európsky kongres hokejovej medicíny (I.ECHM)

Hotel DoubleTree by Hilton, Bratislava, Jún 2014

BRATISLAVA (SZĽH) – Nad I. Európskym kongresom hokejovej medicíny, ktorý sa konal 5.-7. Júna 2014 v Bratislave, držal ochrannú ruku SZĽH s podporou IIHF. Medicínskym odborníkom  z hokejovej oblasti ponúkol množstvo inšpiratívnych prednášok,“ uviedol Igor Nemeček, prezident SZĽH. Počas troch dní si takmer 200 účastníkov vypočulo 69 prednášok od odborníkov z 11 krajín. Okrem slovenských a českých odborníkov to boli aj vystúpenia Kanaďana Marka Aubryho, Švajčiara Beata Willigera,  Fína Markku Tuominena alebo Turka prof.Heubeilyho.

Mark Aubry nad pozvánkou na tento kongres zo slovenskej strany neuvažoval ani sekundu.

„Moje vzťahy sú voči slovenskému hokeju veľmi pozitívne, takže nebol dôvod, aby som toto pozvanie odmietol,“ povedal rešpektovaný Mark Aubry, ktorý získal na skončených majstrovstvách sveta v hokeji v Minsku cenu Paula Loicqa.

 

 V prvý deň kongresu si účastníci vypočuli prezentácie na témy funkčnej diagnostiky a genetického testovania mladých hráčov ako aj stále aktuálnu závažnú problematiku otrasu mozgu. Novinkou boli workshopy v priamom prenose, kde Mark Aubry pripravil ukážku transportu zraneného hráča z ľadovej plochy.

„ Som rada, že prednášajúci nemali problém ukázať svoje know-how na tomto novom poli, a to ako z radov lekárov tak aj zástupcovia  fyzioterapeutov, trénerov, rozhodcov a masérov. Pri pilotnom medicínskom kongrese, ktorý je svojím zameraním veľmi rôznorodý som bola úprimne prekvapená. Už len snaha vytvoriť priateľskú atmosféru, bola dobrým zámerom,“ povedala šéfka kongresu Andrea Švrčková.

Veľkým problémom sú dôvody prečo pri zápasoch dochádza k závažným otrasom mozgu.

„Je to veľmi častá otázka, ktorú dostávam, ale zároveň logická. Hokej je dynamický a rýchlo sa vyvíja. Hráči sú v dnešnej dobe väčší, rýchlejší a hlavne tvrdší. Nebezpečenstvo tvrdých stretov si často odnáša hlava. V minulosti boli hokejisti pomalší a hrali viac technicky. Niektorí dokonca nenosili ani helmy. Paradoxne, v tom období bol hokej oveľa bezpečnejší ako teraz, keď sú hráči odetí ako rytieri. Dnes je v hokeji veľa stretov a aj úderov na hlavu. Aj keď je v pravidlách ukotvené, že ataky na hlavu sú tvrdo trestané, nevyhnete sa tomu. Hráči sa síce tvária, že to chápu, ale často to tak nie je . Súper jednoducho dostane tvrdý úder do hlavy.“ pripomenul Mark Aubry, MD, Dip.SportMed. (CASM), vedúci lekár Hockey Canada  a klubu Otawa senators.

V ďalších dvoch dňoch mala úspech pripravená sekcia pre fyzioterapeutov a búrlivú diskusiu vyvolali témy o súčasných odporúčaniach pre výživu a potravinové doplnky. Rovnako aj téma legislatívy a disciplinárnych postihov konfliktných situácií na ľade. Nevyhnutnosťou a jednou z hlavných myšlienok kongresu bolo oboznámenie účastníkov s nutnosťou promptného a správneho zásahu pri akútnom ohrození život priamo na ľade aj v súvislosti s použitím defibrilátora,“ pokračovala predsedkyňa Zdravotnej komisie Slovak IHF Andrea Švrčková, MD, MHA.

Ako sa Vám páčil hokejový kongres ? „Je zorganizovaný na špičkovej úrovni, ale vedel som, že to bude takto. Slovákov, ktorých poznám, majú veľký zápal pre hokej a bol som si istý, že to bude výborné. Podmienky, ale aj odborníci, ktorí prednášali na tomto kongrese, hokeju rozumejú. Ďakujem veľmi pekne, že som dostal pozvánku na takéto podujatie. Každý, kto sa na ňom zúčastnil, odišiel určite s množstvom nových poznatkov.“ pochválil organizátorov Mark Aubry.

„Priebeh kongresu a koncentrácia odborníkov, ktorí pôsobia pri hokeji na jednom mieste, nás len utvrdil v tom, že je potrebné zaoberať sa týmito témami a myšlienka kongresu bola správna. Máme v hokejových kluboch výborných lekárov a odborníkov a máme informácie, ako sa táto oblasť vo svete vyvíja. Ak chceme byť v hokeji v elitných kategóriách, nesmieme zanedbávať ani hokejovú medicínu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou prípravy hokejového tímu. Preto verím, že takýto medicínsky kongres bude mať tradíciu a aj keď je prvý nesmie byť posledným.“ dodala hlavná lekárka Slovak IHF Andrea Švrčková. 

Návrat hore