V. Medzinárodný kongres športovej medicíny (V.ISCM)
Hotel Senec, 1. - 3. jún 2023
STRETNUTIE ODBORNÍKOV NA ŠPORTOVÚ MEDICÍNU V SENCI
Hotel Senec bol znova hostiteľom kongresu plného športovej atmosféry. V. Medzinárodný kongres športovej medicíny priniesol množstvo podnetných informácií nielen z prostredia medicíny ale opäť sa organizátori zamerali aj na širšie súvislosti starostlivosti o športovcov.
Najčastejšie detské úrazy spracované špecialistami z Kliniky detskej chirurgie LFUK a NÚDCH, Bratislava vystriedali poznatky ako vrátiť k športu pacientov po implantácii TEP. Nové trendy a postupy ošetrení športových úrazov dospelých každoročne prinášajú inšpiráciu kolegom na mnohých pracoviskách. Ján Grauzel, Norbert Krajscovisc, Dušan Mitro, Martin Hunák, Tomáš Tomáš a ďalší potvrdili, že športová medicína sa neustále posúva vpred a využíva najnovšie technológie, ktoré umožňujú skorý návrat športovca do súťaží.
Kongres otvorili známe osobnosti ortopedickej komunity a sveta športu prednosta Andrey Švec, Andrea Švrčková, profesor Viktor Bielik, Vladimír Baluška aj športový riaditeľ SOSV Roman Buček. Štátny tajomník Ministerstva školstva Richard Nemec, dušou volejbalista, prijal pozvanie aj do panelovej diskusie a spoločne s hlavnou odborníčkou pre pediatriu Elenou Prokopovou, Adamom Truhlářom, riaditeľkou Silviou Pekarčíkovou, Hanou Samekovou a Milanom Špánikom otvorili tému spolupráce a intenzívnej podpory detského športovanie nielen voľnočasového, ale aj školského. Nárast detskej obezity a psychických problémov mladej generácie kladie imperatív na urgentné a širokospektrálne celospoločenské riešenie. Workshopy sonografie muskuloskeletálneho systému viedli skúsení slovenskí lektori pod vedením MUDr. Vladimíra Neuschela.
Unikátny USG workshop priniesol Mgr. Stanislav Machač z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství, 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy z Prahy. „Čo keď sa ozve úrad pre dohľad“ poradil MUDr. Rastislav Sysák a Mgr. Jiří Kučera. „Bolia ma nohy“ veľmi častá sťažnosť pacientov v ortopedických ambulanciách. Zaujímavé podnety priniesol zakladateľ českej podiatrie výborný MUDr. Miroslav Havrda. Z Prahy pricestoval aj skvelý docent Miroslav Tichý z Kliniky rehabilitačního lékařství, 3. LF Univerzity Karlovy. V rámci workshopu predviedol praktické ukážky na dobrovoľníkoch a objasnil princípy manuálnej diagnostiky funkčných porúch pohybového aparátu.
„Prvú pomoc nemôžete poskytnúť zle“ aj o tom boli workshopy záchranárov z AP rescue v priestoroch hotela aj v bazéne, kde simulovali záchranu topiacej sa osoby. Právne poradenstvo online v deň kongresu poskytli zástupcovia h & h PARTNERS. Aj vďaka vystavovateľom a podporovateľom organizátori eventu pokračujú v spájaní medicíny, športu a umenia. Nádhernú výzdobu pre pódium a sprievodnú výstavu pripravil pre účastníkov akademický maliar z Nitry Jozef Jelenák.
Aký by to bol športový kongres bez známych športovcov? Spoločnosť Lunomedic priviedla na kongres excelentného bojovníka Atilu Végha, ktorý svojim rozprávaním upútal všetkých prítomných aj online pozerajúcich kolegov. Blížiace sa Olympijské hry a prípravu našich olympionikov na OH v Paríži predstavili zástupcovia Slovenského olympijského a športového výboru pod vedením MUDr. Romana Fano a športového riaditeľa Romana Bučeka. Držíme palce našim Olympionikom na najbližších eventoch.
„Som rád, že aj zdravotná poisťovňa prijala pozvanie na V. Medzinárodný kongres športovej medicíny. V Dôvere si ceníme každú príležitosť na stretnutie so zdravotníckymi zamestnancami či partnermi s cieľom zlepšiť zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Tohtoročné témy aj mňa osobne zaujali, keďže mám doma malého športovca – syna judistu. Tento kongres už tradične osloví všetkých návštevníkov zaujímavým programom, preto sa už teraz teším na budúci ročník.“
Ing. Peter Sýkora, MPH,
regionálny riaditeľ nákupu zdravotnej starostlivosti, Trnava
„Kongres športovej medicíny v Senci bola skvelá príležitosť pre stretnutie odborníkov, ktorým záleží na zdraví športovcov a inovatívnych prístupoch v liečbe ochorení spôsobených zvyčajne zvýšenou telesnou aktivitou. Rovnako tak aj moja osobná účasť, pri ktorej som spolu s viacerými významnými osobnosťami z oblasti verejnej správy, ako je ministerstvo školstva alebo olympijský výbor či pediatri a ortopédi, aktívne diskutovala, prečo je dôležité sa venovať deťom, ich zdravému vývoju a výchove k športu, čo zásadne ovplyvní ich zdravie. Každý z nás či už ministerstvá, VÚC alebo pediatri majú významnú úlohu v oblasti prevencie napríklad obezity alebo kardiovaskulárnych ochorení a preto prepájanie a multidisciplinárny prístup s odborníkmi má byť priorita nášho štátu. Som matka profesionálneho športovca a tento rozmer mi dáva možnosť oveľa intenzívnejšie apelovať na kvalitu zdravotnej starostlivosti či už o športovcov, deti, ale aj dospelých. Pohybom je človek „živý“ a preto ak sa na kongrese odborníci zhodnú, čo je potrebné pre zlepšenie stavu zdravia obyvateľstva, tak dodávam, že už len zdravým pohybom a správnymi aktivitami aj zo strany spoločnosti, docieliť, aby bol život dlhý a zdravý. Ďakujem organizátorom kongresu za perfektnú a profesionálnu organizáciu a verím, že o rok bude možnosť znova sa stretnúť a povedať si čo sa podarilo urobiť v prospech športovej medicíny.“ skonštatovala PhDr. Silvia Pekarčíková, MPH, MHA, riaditeľka odboru zdravotníctva zo Žilinského samosprávneho kraja.
PhDr. Silvia ŠPORTOVCA Pekarčíková, MPH, MHA,
riaditeľka odboru zdravotníctva zo Žilinského samosprávneho kraja
„V rámci panelovej diskusie na tému Deti a zdravé športovanie sme s expertmi rozobrali viaceré kľúčové témy dotýkajúce sa rozvoja deti. Z najnovších testovaní zameraných na meranie úrovne motoriky deti zo vzorky 31 000 deti vyplynuli jasné závery o znižujúcej sa tendencii celkového fyzického stavu našich deti. Zamerali sme sa na príčiny a následky tohto stavu a je potrebné povedať, že je nevyhnutné začať konať teraz! Stúpa nám obezita, znižuje sa motorický kvocient, deti majú chybné držanie tela. Toto je stav, ktorý sa však netýka len Slovenska ale ide o globálny problém. Stále sme nepochopili aký vplyv majú digitálne technológie a ako zmenili svet. Naše deti majú sedavý životný štýl a nemajú vybudované pohybové návyky. Časy, kedy deti išli po škole von sa hrať a vykonávať spontánnu pohybovú aktivitu sú preč. Až teraz s odstupom času uvedomujeme aké stimulujúce prostredie ponúkali 90te roky bez digitálnych technológií. Tieto neorganizované aktivity, kedy sa deti sami organizovali a boli motivované vnútorne boli schopné vyprodukovať svetové športové kapacity ako napríklad zlatú generáciu hokejistov.
Otázkou je ako zareagujeme na túto situáciu teraz? Čo sa bude diať ak to necháme tak?
Budú naďalej stúpať percenta psychických porúch, depresií, samovražedných sklonov u našich detí? Alebo je najvyšší čas začať budovať zdravé návyky od začiatku.
Čo keď je potrebné začať od seba a byť vzorom pre naše deti. Vzdelávať sa a byť si vedomí toho ako degraduje mozog ak je vystavený od ranného detstva podnetmi z mobilných hier či videí. Nastavme pre naše deti pravidla. Deti nemajú nárok na mobil a už vôbec by nemali tráviť hodiny pri počítači či na mobile. Ak teda nechceme vychovávať demotivované depresívne deti, začnime konať ešte dnes. Buďme vzorom a veďme deti k filozofii, že pohyb je liek. Učme deti o vplyve mobilov. Učme deti správnemu postoju a držaniu tela. Ponúknime im jedinečný zážitok z pohybu. Netlačme na nich, ale inšpirujme.
Adam Truhlář
športový psychológ
„Primárnou činnosťou AP Resuce jezdravotnícke zabezpečenie veľkých športových podujatí, častokrát aj medzinárodného charakteru a práve preto sme privítali možnosť aktívne sa zúčastniť V. ročníka Medzinárodného kongresu športovej medicíny. Počas troch dní kongresu sme pripravili spolu päť workshopov, pričom jedno stanovište bolo situované pri hotelovom bazéne kvôli nácviku prvej pomoci pri vodnej ploche. Ukážky boli zamerané na záchranu topiaceho sa človeka a postupov pri jeho oživovaní. Cieľom zvyšných workshopov vo vnútorných priestoroch hotela bolo simulovať situáciu zraneného športovca, ktorý potrebuje akútnu pomoc. Účastníci kongresu si vyskúšali postupy pri oživovaní alebo záchrane života pri úrazoch. Prvú pomoc sme zamerali najmä na poranenie chrbtice a správnu fixáciu športovca o dlhú chrbticovú dosku, ďalej nasadzovanie krčného goliera, používanie najfrekventovanejších spôsobov alebo pomôcok, s ktorými sa môžeme stretnúť pri športových podujatiach. Dôležitou témou bola aj koordinácia a komunikácia posádok počas zásahu pri zranenom, nakoľko sa často stáva, že pri podujatiach zasahuje okrem tímového lekára a tímového zdravotníckeho personálu aj záchranná služba. V prednáške Ing. Petra Lakomého s názvom Ako zmenil Eriksen naše pravidlá? si mohli účastníci kongresu zopakovať najaktuálnejšie postupy pri resuscitácii, v rozsahu ALS (Advanced Life Support) a BLS (Basic Life Support). Peter Lakomý zdôraznil komunikáciu a spoločné cvičenia, ktoré prispejú k efektívnemu zásahu na športoviskách. Naším cieľom je naučiť rozpoznať náhle zastavenie krvného obehu a následnú akútnu starostlivosť o športovca. Mnohí z kolegov ocenili možnosť praktického nácviku simulovanej situácie a aktívne sa zapojili do „záchrany“.
Veríme, že sme počas prednášky a workshopov odovzdali časť našich skúseností a naša aktívna účasť na tomto odbornom podujatí bola pre zúčastnených prínosom. Tešíme sa na jeho ďalší ročník 5. -7. jún 2024 opäť v Senci.“
Ing. Peter Lakomý
konateľ, zdravotnícky záchranár AP Rescue
AP Rescue, Bradáčova 1, Bratislava, 0905 789 176
komunikacia@aprescue.sk
„V dňoch 1. až 3. júna 2023 sme sa zúčastnili V. medzinárodného kongresu športovej medicíny v Senci. Týmto by sme sa radi poďakovali za možnosť prezentovať sa na konferencii, kde nám bolo umožnené vystúpiť s odbornou prednáškou na tému „LW peptidy v bezpečnej a vysoko účinnej injekčnej liečbe pohybového aparátu“. Prednáška bola vedená skvelými odborníkmi MUDr. Petrom Erdelským a MUDr. Tatianou Geistovou. Sme radi, že prednáškou a následnou diskusiou sme v radoch odbornej verejnosti vyvolali pozitívny rozruch. Podujatie prišiel podporiť a o svoje skúsenosti s Peptysom sa podeliť aj známy slovenský MMA zápasník Attila Végh, ktorý si akciu veľmi pochvaľoval. Je naozaj skvelé, že si organizátori popri svojej práci našli čas na prípravu takejto skvelej akcie, kde si navzájom môžeme odovzdávať informácie o možnostiach liečby v danej oblasti. Akcia bola výborne pripravená. Bolo nám cťou sa zúčastniť.“
Ďakujeme
Lunomedic, s.r.o.
Blok zameraný na antidoping a právne dôsledky pozitívneho testu, vo forme panelovej diskusie, zastrešili významní predstavitelia sveta antidopingu: PaedDr. Žaneta Csáderová – riaditeľka Slovenskej antidopingovej agentúry (logo SADA), PaedDr. Natália Nash – riaditeľka odporu športu na ministerstve ŠVVaŠ, Mgr. Kristián Slíž a Andrej Martin – tenista a Davis Cupový reprezentant. Panelovú diskusiu moderovali právnik Mgr. Juraj Gallo – člen komisie vo veci antidopingu na prvom stupni a MUDr. Matej Handžák – člen skupiny vo veci antidopingu na prvom stupni. Úvodom diskusie bola vyzdvihnutá úloha ministerstva školstva ako signatára viacerých antidopingových dohovorov a jeho úloh vyplývajúcich z týchto záväzkov. Jednou z úloh je aj zriadenie SADA. V ďalšej časti sa diskutujúci venovali úlohe SADA, jej kompetenciám, práci, úlohám, ktoré plní a samotnému významu SADA pre slovenských športovcov. Debata plynule prešla k osobným skúsenostiam tenistu Andreja Martina, ktorý počas svojej aktívnej kariéry prešiel viacerým antidopingovými testami a nebojí sa o svojom príbehu rozprávať. Pri poslednom testovaní mal pozitívny výsledok, čo mu kompletne zmenilo životnú dráhu. Diskutujúci sa zhodli na dôležitosti aktívneho zapojenia jednotlivých športových zväzov do edukácie svojich členov v zmysle prevencie, ale aj nutnosti podpory v prípade pozitívneho testu. Mnohokrát sa stáva, že športovec, ktorý je obvinený z porušenia dopingových pravidiel nevie ako má správne postupovať. Pre týchto športovcov je porušenie pravidiel mnohokrát aj definitívnym rozhodnutím o ukončení ich aktívnej kariéry, keďže tresty sa hýbu vo výške 4r, čo je dĺžka olympijského cyklu. Opakovane vystala otázka osvety v zmysle toho čo doping naozaj je, čo všetko môže byť považované za doping. Zdôraznili nutnosť podpory zo strany zväzov a celých realizačných tímov. Diskutujúci sa venovali aj dĺžke trestov, otvorila sa otázka väčšiemu rozsahu kompetencií jednotlivých sudcovských komisii vo veci dopingu. V závere panelovej diskusie bol ponechaný priestor pre otázky z publika. (celú moderovanú diskusiu si môžete pozrieť zo záznamu na www. congressedu.com)